Leadership

Current Council
Past Councils
Council-Installed february 2015
Council-Installed february 2015

From L-R: Rev. Kenassa Shobor, Tufa Abate, Dr. Tolessa Deksissa, Adde Bekelu Teressa, Adde Dinke Abdissa, Obbo Melaku Tsegaye, Obbo Tesfa Gaga and Obbo Paulos Dhaba

First OELC Council and Audit Com.
First OELC Council and Audit Com.

Installation of Council and members of Audit Committee of the OELC by the Rev Gemechis Feyisa, October 2013.

Interim Council
Interim Council

Installation of Interim Council of the OELC by the Revs. Phil Anderson and Gemechis Feyisa, April 28, 2013

Council-Installed february 2015
Council-Installed february 2015

From L-R: Rev. Kenassa Shobor, Tufa Abate, Dr. Tolessa Deksissa, Adde Bekelu Teressa, Adde Dinke Abdissa, Obbo Melaku Tsegaye, Obbo Tesfa Gaga and Obbo Paulos Dhaba

1/3

From L-R:
Obbo Paulos Dhaba, Obbo Tesfa Gaga, Adde Bekelu Teressa, Rev. Kenassa Shobor, Dr Alemayehu Megersa, Dr. Tolessa Deksissa, Obbo Berhanu Yadata

Installed by the Rev. Kenassa Shobor, December 20, 2015

Senior Pastor
 

L. Kenassa Shobor